Oto 7 red flags w związku, na które musisz uważać
Związek romantyczny między dwójką osób to prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych rzeczy na świecie – o ile taka relacja jest oparta na miłości, zaufaniu, szacunku, zaangażowaniu, intymności i chęci wzajemnego dobra. Jak rozpoznać, że jest inaczej? Warto zwracać uwagę na red flags, czyli czerwone flagi w związku, które zapalają w nas ostrzegawczą lampkę i informują, że „coś jest nie w porządku”. Naucz się je dostrzegać i sprawdź 7 przykładów na red flags, których powinnaś być świadoma.
Red flag – co to w ogóle znaczy?
Pojęcie „red flags” zyskało na popularności za sprawą mediów społecznościowych. Dzięki takim platformom jak Instagram i TikTok, coraz więcej osób mówi o „czerwonych flagach”, na które trzeba uważać nie tylko w związku z partnerem lub partnerką, ale również w innych relacjach.
Co jednak dokładnie oznacza red flag?
To nic innego, jak sygnały alarmowe, dotyczące zachowania partnera lub partnerki, które powinny wywoływać w nas czujność i pytania, na temat przyszłości relacji (np. „Czy na pewno chcę być z osobą, która zachowuje się w taki sposób?” lub „Czy takie zachowanie mojego partnera lub partnerki jest na pewno dobre dla mnie?”).
Red flags są zatem sygnałami ostrzegawczymi, wywołanymi przez zachowanie drugiej osoby. Powinny one spowodować, że – przynajmniej na moment – wyjdziemy ze stanu zakochania lub zauroczenia, a następnie z dystansu oraz pełną trzeźwością umysłu spojrzymy na naszą relację. Wówczas warto zastanowić się, czy naprawdę chcemy wiązać się z danym człowiekiem, który postępuje w dany sposób, wywołujący w nas niepewność (np. picie alkoholu, zazdrość).
Pamiętaj, że red flags mogą występować zarówno na początku związku (np. pierwsze randki), jak i w jego trakcie!
7 red flags w związku, na które musisz uważać
Nie możesz ignorować czerwonych flag w związku! Jeśli to robisz albo je świadomie akceptujesz, wówczas narażasz się na krzywdę emocjonalną i psychiczną, a czasami nawet fizyczną… Nie ma niczego romantycznego w toksycznej relacji między dwójką osób. Mamy zatem nadzieję, że nie jesteś wyznawczynią przekonania, iż: „łobuz kocha najbardziej”. Wierzymy, że jakiekolwiek sygnały ostrzegawcze zostaną przez Ciebie szybko rozpoznane, a potem podejmiesz odpowiednie decyzje.
Przypominamy, że wymienione przez nas red flags, nie muszą od razu oznaczać, że powinnaś kogoś skreślać. Podajemy je natomiast po to, abyś mogła zwrócić na nie uwagę i zastanowić się, czy zachowanie Twojego partnera lub partnerki, jest dobre dla Ciebie. Potraktuj zatem czerwone flagi jako okazję do refleksji i ewentualnej rozmowy z partnerem na temat przyszłości Waszego związku.
Szczera, otwarta i dojrzała rozmowa może natomiast spowodować, że Twój partner lub partnerka dostrzeże problem, a następnie go zmieni (np. zacznie Cię słuchać i przestanie ignorować). Dlatego właśnie nie polecamy podejmować pochopnych decyzji, tylko podjąć dialog z drugą osobą, a potem przedstawić swoje potrzeby i perspektywę. Może się bowiem okazać, że druga strona nie była świadoma swojego zachowania, wywołującego czerwone flagi w związku.
Oczywiście, nie dotyczy to sytuacji skrajnych (np. jeśli Twój partner lub partnerka stosuje wobec Ciebie przemoc fizyczną, od razu powinnaś zakończyć taką relację i zadbać o swoje bezpieczeństwo).
Zobacz teraz 7 red flags, na które powinnaś uważać i których musisz być świadoma!
1. Alkoholizm i uzależnienie od narkotyków
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma problem z uzależnieniem. Twierdzi, że lampka wina po kolacji, drink po pracy, a w weekend alkoholowa impreza do utraty przytomności to tylko „sposób na odreagowanie”. Być może to prawda, ale jeśli ktokolwiek wprowadza się w stan nietrzeźwości kilka razy w tygodniu albo reguluje swoje emocje za pomocą używek, to jest to wystarczająco silny red flag. Punktem krytycznym jest natomiast moment, w którym alkohol lub narkotyki zaczynają wpływać negatywnie na życie, pracę czy zdrowie Twojego partnera lub partnerki, a także Twoje.
Nie daj się wpędzić we współuzależnienie!
2. Przemoc fizyczna
Wydaje się oczywiste, że jeśli ktoś nas bije, to stosuje wobec nas przemoc fizyczną, a my jesteśmy jego ofiarami. A czy zastanawiałaś się kiedyś, czym jest popychanie, szarpanie, szczypanie, bolesne ściskanie za rękę i narażanie kogoś na ból? To też jest przemoc fizyczna, tylko że stosowana w subtelny sposób!
Przemocy fizycznej nie można niczym usprawiedliwić: alkoholem, narkotykami, złym samopoczuciem, stresem czy problemami. Nie jesteś rzeczą, na której ktoś może wyładowywać swoje frustracje, kompleksy i napięcia!
3. Zbyt szybkie forsowanie tempa w związku
Nie ma nic złego w tym, że związek i relacja rozwija się dynamicznie. Problemy zaczynają się jednak w momencie, gdy czujesz, że tempo jest zbyt szybkie, a Twój partner lub partnerka próbuje wpłynąć na Twoje zdanie i przekonać Cię do innej wizji. Przykładem czerwonej flagi są sytuacje, gdy jesteście dopiero po kilku randkach, a Ty już słyszysz propozycję: „Zamieszkajmy razem!”.
Nie pozwól się zmanipulować i wejść w destrukcyjną zależność w związku.
4. Zazdrość i brak zaufania
Jeżeli ciągle udowadniasz partnerowi lub partnerce swoją miłość albo tłumaczysz się ze spotkań oraz rozmów z innymi ludźmi, to prawdopodobnie wynika to z chorobliwej zazdrości. Oczywiście, przykładów takiego zachowania może być znacznie więcej, ale najważniejsze jest, abyś zastanowiła się, czy chcesz być w związku z taką osobą? Czy chcesz spędzać życie z człowiekiem, która nadinterpretuje Twoje zachowania i ciągle posądza Cię o romansowanie, flirtowanie i niewierność?
Niezdrowa i przesadna zazdrość to poważny red flag, który często wynika z: braku zaufania, niskiego poczucia własnej wartości i lęku partnera lub partnerki.
5. Kontrolowanie i ograniczanie wolności
Relacja partnerska zakłada, że obie strony są równe. Żadna osoba nie powinna mieć przewagi ani kontroli nad drugą stroną. Czerwona flaga w związku pojawia się zatem w sytuacji, gdy jedna z osób stawia siebie wyżej, chce dominować i wywierać wpływ na partnera lub partnerkę. Takie zachowanie prowadzi bowiem do nadmiernej kontroli i ograniczenia wolności drugiej osoby.
Przykładem tego typu red flags może być: potajemne przeglądanie telefonu, chorobliwe sprawdzanie, co robi partner lub partnerka w wolnym czasie, albo wypytywanie, które kojarzy się z „przesłuchaniem”. Oprócz tego silnymi sygnałami ostrzegawczymi są sytuacje, w których partner lub partnerka ogranicza rozwój i realizację planów oraz marzeń drugiej osoby.
6. Przemoc emocjonalna i psychiczna
Poniżanie, wyśmiewanie, zawstydzanie, onieśmielanie, krytykowanie, obrażanie czy nieakceptowanie – to wszystko podlega pod przemoc emocjonalną i psychiczną. Nawet jeśli słyszysz, że „to tylko żarty”, to wciąż jest to mocny red flag w związku. Partner lub partnerka powinna być Twoim wsparciem, dzięki któremu Twoje zdrowie psychiczne, samoocena i pewność siebie powinny wzrastać, a nie spadać.
7. Sposób mówienia o byłych partnerkach
Wszystkie jego lub jej byłe partnerki są: „szalone”, „głupie”, „gorsze” albo wręcz przeciwnie – „wspaniałe”, „cudowne” i „zachwycające”? W Twojej głowie powinna zapalić się mocna lampka ostrzegawcza. Sposób mówienia o byłych partnerach lub partnerkach, to może być red flag w związku. Dotyczy to zarówno opinii nadmiernie pozytywnych, jak i negatywnych.
Czerwone flagi w związku – jak je rozpoznawać?
Red flags w związku może być znacznie więcej, niż te które wymieniliśmy. Wystarczy wspomnieć o:
- braku zainteresowania,
- niesłuchaniu,
- różnych wizji na temat przyszłości relacji,
- nieszanowaniu innych ludzi (np. kelnerów w restauracji),
- zdradach w poprzednich związkach,
- nadmiernym przywiązaniu,
- agresywności,
- niedopasowaniu na tle seksualnym,
- gaslighting,
- próbach odseparowania Cię od innych relacji z bliskimi,
- braku inteligencji emocjonalnej,
- problemach z otwartą komunikacją.
Jak sama widzisz, czerwonych flag jest dużo. Jak je wszystkie rozpoznać?
Cóż…
To dobry moment, aby przejść do jeszcze jednej, prawdopodobnie najważniejszej kwestii: zawsze słuchaj siebie!
Jeśli zauważasz, że w Twojej głowie coraz częściej zaczynają pojawiać się wątpliwości i niepewność względem partnera lub partnerki, to znaczy, że jest ku temu jakiś powód. Czasami może to dotyczyć zmian w Tobie, ale zwykle jest to kwestia zachowania drugiej osoby.
Zwróć zatem uwagę na swoje myśli i emocje. Zadaj sobie pytanie, jak się czujesz w obecności partnera lub partnerki? Czy wyobrażasz sobie z nim wspólną przyszłość? Czy coś zmieniło w jego zachowaniu i co to w Tobie wywołuje? Bądź świadoma swoich uczuć, emocji i myśli. Pozostawaj w kontakcie ze swoją intuicją i ciałem!
Szukaj w Promees
Spodobał Ci się ten artykuł?
Przeczytaj również
17/12/2024
PROMEES – polska marka tworzona z pasją i dbałością o detale
PROMEES to polska, rodzinna marka, która od lat redefiniuje pojęcie kobiecości i zmysłowości. W...
Czytaj więcej29/11/2024
Pomysł na prezent na Mikołajki i Gwiazdkę: Zestawy prezentowe od Promees
Zastanawiasz się, co podarować bliskiej osobie na Mikołajki lub Gwiazdkę? Odpowiedź jest prosta...
Czytaj więcej06/11/2024
PROMEES i Marta Stawińska: Nowa Kolekcja, Nowa Definicja Zmysłowości
Marta Stawińska, założycielka i główna projektantka marki PROMEES, po raz kolejny zaskoczyła...
Czytaj więcejZostań częścią #promees
Pokaż innym swój styl, oznaczając #promees lub @promeeslingerie w swoich social mediach.