Oto 25 oznak udanego związku: rozpoznajesz je?
Udanego związku nie można sprowadzić do kilku zasad i wskazówek. Relacja romantyczna dwójki osób jest niesamowicie dynamiczna i zmienia się w czasie. Ponadto każdy związek jest inny: to, co dla jednych jest bezpieczne i dobre, dla drugich może być nudne i niepokojące. Przygotowaliśmy więc dla Ciebie listę 25 sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że jesteś w udanym związku.
Pamiętaj, że to wyłącznie lista, która nie musi sprawdzać się w 100% w Twoim przypadku. Niemniej zalecamy, abyś na podstawie tej wiedzy, przeprowadziła małą analizę swojej relacji z partnerem lub partnerką. Być może w ten sposób dowiesz się, czego Ci brakuje, czego potrzebujesz albo za co już teraz jesteś wdzięczna?
Zaangażowanie, Intymność, Namiętność – psychologiczna triada miłości
Określenie, czym jest miłość, to karkołomne zadanie. Ciężko jest bowiem nazwać i zdefiniować coś, co jest abstrakcyjnym uczuciem – do tego tak ważnym i silnym w życiu każdego człowieka. Na szczęście z pomocą przychodzi psychologia, która stara się odpowiadać na pytania, które zadajemy sobie na co dzień.
Według Roberta Sternberga długofalowa relacja romantyczna (związek) to zależność pomiędzy:
- Intymnością (np. dbanie o dobro partnera, szacunek, szczęście, dzielenie się przeżyciami, wspólne doświadczanie, intymne rozmowy, pozytywne uczucia, przywiązanie, bliskość, zrozumienie; Intymność jest umiarkowanie podatna na „kontrolę rozumu”);
- Namiętnością (np. motywacja do połączenia się z partnerem, fizyczna bliskość, podniecenie, zachwyt, pożądanie, tęsknota; Namiętność jest praktycznie niepodatna na „kontrolę rozumu”);
- Zaangażowaniem (np. świadome wybieranie bycia ze sobą, staranie się o siebie nawzajem; Zaangażowanie jest w pełni podatne na „kontrolę rozumu”).
Według niego kombinacja tych trzech czynników definiuje to, co czujemy do drugiej osoby, a tym samym odpowiada na pytanie, jaka jest nasza miłość i uczucia względem drugiego człowieka.
W ten sposób można wyszczególnić różne formy miłości:
- Lubienie: intymność, ale bez zaangażowania i namiętności.
- Przyjaźń: zaangażowanie i intymność, ale bez namiętności.
- Zauroczenie: namiętność, bez zaangażowania i intymności.
- Pusta miłość: zaangażowanie, ale bez namiętności czy intymności.
- Miłość doskonała: zaangażowanie, intymność i namiętność.
Oczywiście, to wyłącznie jedna z teorii psychologicznych, która próbuje odpowiedzieć na pytania, czym jest miłość i co wpływa na udaną relację romantyczną.
25 sygnałów, które mogą świadczyć, że jesteś w udanym związku
Przygotowaliśmy dla Ciebie obszerną listę 25 oznak, które mogą być dla Ciebie sygnałem, iż naprawdę jesteś w udanym związku. Nie traktuj tej listy, jako ostateczność, a jedynie wartościową ciekawostkę, która może Cię skłonić do przemyśleń i zastanowienia się nad tym, jak wygląda Twoja relacja romantyczna.
Wasza relacja opiera się na równości i partnerstwie
To normalne, że w relacji romantycznej zdarzają się momenty, w których to jedna osoba „daje więcej”, niż druga (np. przytula, wspiera, pociesza, podejmuje decyzje). Równowaga polega jednak na tym, aby takie momenty nie trwały „wiecznie” i były wymienne – to znaczy, aby w odwrotnej sytuacji ta druga osoba również potrafiła „dać więcej”. Udanego związku nie można zbudować, gdy jedna z osób nie robi niczego, a druga ciągle dźwiga na swoich barkach całą relację.
Wspólnie podejmujecie decyzje
Oczywiście, chodzi o decyzje, które mają wpływ na Waszą relację romantyczną. W udanym związku – przed wyborem – zawsze dochodzi do rozmowy, konstruktywnego dialogu, pytania siebie nawzajem o zdanie i szukania kompromisu (jeśli macie odmienne poglądy). Czasami jedna z osób w relacji podejmuje decyzje samodzielnie (bez konsultacji), ponieważ chce uwolnić drugą osobę od ciężaru odpowiedzialności. Jeśli tak jest w Twoim przypadku i Ci to przeszkadza, powiedz o tym swojemu partnerowi lub partnerce.
Jesteście odpowiedzialni tylko za własne szczęście
Relacja romantyczna opiera się na dojrzałości. Nie musisz porzucać swoich planów albo marzeń tylko dlatego, aby druga osoba poczuła się „lepiej”. Oczywiście, udany związek to kompromisy, ale nie możesz odpowiadać za szczęście czy samopoczucie partnera lub partnerki. Spójrz na to z tej perspektywy: jesteś w związku z dorosłym człowiekiem i jeśli ciągle czujesz się za niego odpowiedzialna, możesz w ten sposób wysyłać sygnał, że nie jesteś pewna, czy Twój partner lub partnerka jest w stanie samodzielnie poradzić sobie w życiu (bez Ciebie).
Zachowujecie swoją tożsamość
Zmieniamy się pod wpływem osób – nie ma znaczenia, czy są to przyjaciele, rodzina, współpracownicy, czy partner lub partnerka. To całkowicie normalne, że otoczenia i środowisko wpływa na nasze samopoczucie, myśli lub poglądy. Niemniej w każdej z tych sytuacji należy pilnować tego, aby „zachować siebie”. W udanym związku nie dochodzi do „zatracenia siebie” dla drugiej osoby, tylko każdy zachowuje swoją odrębną tożsamość. Pamiętaj, że pomimo miłości i relacji romantycznej wciąż jesteście osobnymi bytami, które myślą inaczej, czują inaczej i patrzą na świat inaczej.
Nie próbujecie się zmieniać na siłę
Zmiany mogą być dobre, jeśli tylko wynikają z własnych chęci i potrzeb. W udanym związku osoby nie zmieniają „na siłę” swoich charakterów, poglądów, sposób wyrażania emocji czy zachowań. Oczywiście, możecie (a nawet powinniście!) rozmawiać o tym, co Wam przeszkadza lub co, chcielibyście zmienić, bo to prowadzi do pracy nad sobą i całą relacją.
Dajecie sobie wolność i wybór
Udany związek nie jest więzieniem. Nikt nie trzyma Was „za kratkami” – jesteście razem dobrowolnie i świadomie. Oznacza to, że oboje dajecie sobie wolność wyboru. Być może poznaliście się przypadkowo, ale o byciu razem zawsze decydujecie sami. Takie zachowanie daje również ogromne poczucie bezpieczeństwa: zyskujecie bowiem pewność, że druga osoba jest z Wami, bo tego chce, a nie dlatego, że „musi”. Wolność w relacji romantycznej sprowadza się również do innych aspektów życia (np. spotkań ze znajomymi, uprawiania aktywności fizycznej). Warto przy tym jednak pamiętać, że wolność ma również granice. W udanym związku nie powinna bowiem ranić i krzywdzić partnera lub partnerki.
Nie ukrywacie swoich słabości i jesteście otwarci
Dobra relacja romantyczna opiera się na zrozumieniu, że nikt nie jest idealny i każdy ma własne słabości: mniejsze lub większe. Nie powinniście zatem udawać, że „jesteście perfekcyjnie”, bojąc się, że w przeciwnym wypadku zostaniecie odrzuceni i opuszczeni. Dojrzały i udany związek to swoboda, pełna otwartość oraz transparentność, która spotyka się z akceptacją, zrozumieniem i miłością. Naturalnie, jeśli Twoje „słabości” Ci przeszkadzają lub utrudniają prowadzenie dobrej relacji, to zacznij nad nimi pracować!
Rozmawiacie o seksie
Życie seksualne jest niezwykle istotne w relacji romantycznej. Niektórzy sądzą, że o wiele ważniejsza jest czułość, uważność, intymność, zaangażowanie czy wsparcie… W rzeczywistości każdy z tych aspektów jest równie ważny, bo jeżeli w związku nie ma udanego życia seksualnego, to może dochodzić do frustracji i niespełnienia również na pozostałych obszarach relacji. Swobodne i otwarte rozmawianie o seksie w związku to oznaka dojrzałości.
Nie macie tematów tabu
Wchodząc w relację romantyczną, partner lub partnerka staje się dla Ciebie najbliższym człowiekiem na świecie. To powoduje, że stopniowo powinny znikać tematy tabu. Jeśli tak się dzieje, to sygnał, że oboje czujecie się razem coraz bezpieczniej. Naturalnie, nawet po wielu latach udanego związku, wciąż możecie bać się lub mieć trudność w mówieniu o pewnych rzeczach. Niemniej w dobrej relacji także takie tematy są komunikowane w pełnym poczuciu bezpieczeństwa i wzajemnym szacunku.
Rozmawiacie ze sobą
Nie ma udanego związku bez szczerej komunikacji. Nikt nie ma zdolności czytania w myślach. Nie jesteście więc w stanie zaspokajać swoich potrzeb i pragnień, nie mówiąc o nich! Poprzez rozmowę rozumie się zarówno komunikację werbalną (np. słowa), jak i niewerbalną (np. gesty, mimika twarzy). Aby rozmowa była udana i konstruktywna, bądź świadoma uczuć i emocji – nie tylko swoich, ale również partnera lub partnerki. Pamiętajcie również o szanowaniu swoich granic, wzajemnym słuchaniu, a także niemanipulowaniu i nienarzucaniu własnego zdania.
Kłócicie się
Udany związek nie jest idealny. To ciągłe „docieranie się”, szukanie kompromisów, rozmawianie, komunikowanie o swoich potrzebach i dbanie o siebie. Nie bez powodu wielu mówi, że dobra relacja romantyczna jest ciężką pracą. Dlaczego kłótnie są dobre? Bo są sygnałem, że nie zamiatacie problemów pod dywan, udając, że nic się nie stało. Oczywiście, kłótnie powinny być konstruktywne i przypominać dialog oraz wymianę zdań, dotyczącą konkretnego problemu, aniżeli wyzwiska, obrażanie się czy forsowanie swoich racji.
Dajecie sobie przestrzeń na ciszę i samotność
Dojrzała relacja romantyczna nie polega na ciągłym przebywaniu ze sobą i mówieniu do siebie. To również świadome dawanie sobie przestrzeni na samotność, a także ciszę – nawet jeśli siedzicie tuż obok siebie. Zwróć uwagę, że czasami to właśnie cisza mówi więcej niż słowa, bo nie zagłuszamy własnych myśli, emocji i uczuć… W udanym związku dochodzi zatem do sytuacji, w której nie rozmawiacie, ale po prostu ze sobą jesteście: w ciszy. Z drugiej strony zdarzają się również sytuacje, w których świadomie dajecie sobie samotność (np. Ty czytasz książkę w salonie, a Twój partner lub partnerka ogląda serial w sypialni).
Nie czujecie się osamotnieni
Samotność jest ważna i potrzebna w życiu każdego człowieka, bo daje przestrzeń na realizację siebie i swoich potrzeb. Z kolei osamotnienie jest czymś znacznie innym: często wywołuje ból, cierpienie i wynika z niezaspokojonych potrzeb (np. czułości, bliskości, obecności drugiej osoby). W udanym związku nigdy nie powinnaś czuć się osamotniona. Oznacza to, że zawsze powinnaś czuć „ciepło” partnera lub partnerki, a także jego wsparcie oraz obecność – nawet wtedy, gdy nie ma go lub jej fizycznie obok Ciebie. Jeśli natomiast czujesz się osamotniona w związku, to czy nadal masz partnera lub partnerką, czy jedynie współlokatora, z którym mieszkasz?
Jesteście sobą zainteresowani
Dobra relacja romantyczna to taka, w której chcecie dowiedzieć się o sobie wszystkiego – w poszanowaniu swoich granic. Szczerze pytacie, jak Wam minął dzień, co lubicie robić w wolnym czasie, jak się dziś czujecie, jaką muzykę teraz słuchacie, na co macie ochotę, co czytacie, o czym marzycie… Ludzie się zmieniają. Nawet jeśli „już dowiedzieliście się czegoś” o swoim partnerze lub partnerce, nie oznacza to, że nie powinniście o to zapytać za jakiś czas. Tego typu zainteresowanie to podstawa codziennej rozmowy – nie potrzebujecie do tego „specjalnych okazji”.
Macie dla siebie czas
Zdarzają się sytuacje, w których codzienne wydarzenia uniemożliwiają nam spędzenie z ukochaną osobą tyle czasu, ile byśmy chcieli. Niemniej w udanym związku jest zawsze czas na rozmowę, czułość, przytulenie, wsparcie, zabawę, okazywanie uczuć czy zainteresowanie. Czasami wystarczy uśmiech oraz jedno i szczere: „Kocham Cię!” powiedziane tuż przed wyjściem do pracy, a czasami jest konieczne odłożenie wszystkich innych spraw na bok, złapanie się za dłonie i porozmawianie ze sobą.
Szanujecie się nawzajem
Szacunek w relacji przebiega na każdej możliwej płaszczyźnie. Dotyczy m.in.: odmiennych poglądów, sposobów radzenia sobie z problemami, wyrażania emocji, stawiania granic, prywatności, słabości czy komunikowania się. Jeśli siebie nie szanujecie, to w jaki sposób chcecie być dla siebie dobrymi ludźmi?
Chcecie dla siebie dobra i dążycie do tego
Jeśli dwójka ludzi w relacji romantycznej poszukuje dla siebie nawzajem dobra, to jest to oznaka udanego związku. W tym rozumieniu „dobro” przejawia się w wielu aspektach: może być zrobieniem śniadania drugiej osobie, kupieniem świeżych kwiatów, docenieniem, mówieniem komplementów, albo noszeniem ciężkich toreb z zakupami.
Ufacie sobie bezgranicznie
Nie ma mowy o udanym związku bez pełnego zaufania. W jaki sposób chcesz spędzić życie z osobą, której nie ufasz, gdy wychodzi do pracy, spotyka się z przyjaciółmi, idzie na trening albo rozmawia przez telefon? Zaufanie jest absolutnym fundamentem dobrej i dojrzałej relacji romantycznej!
Oboje jesteście zaangażowani w związek
W udanym związku – pomimo upływu lat i pewnych przyzwyczajeń – wciąż chce Wam się starać o budowanie trwałej i szczęśliwej relacji romantycznej. Obopólne zaangażowanie może być widoczne na wielu płaszczyznach życia. Warto o nie dbać, bo prowadzi ono do tego, że czujecie, iż jesteście dla siebie ważni.
Rozumiecie siebie w pełni
Głębokie zrozumienie drugiej osoby nie pojawia się od razu, ale po pewnym czasie powinna wytworzyć się między Wami silna nić porozumienia, która nie sprowadza się tylko do słów, ale również emocji, myśli i uczuć. Naturalnie, nawet po wielu latach wciąż mogą być sytuacje, w których nie zrozumiecie siebie wzajemnie – wówczas nieoceniona jest rozmowa.
Akceptujecie swoją przeszłość
Zanim się poznaliście, działy się w Waszych życiach istotne rzeczy i pojawiali się różni ludzie. Z niektórymi byliście bliżej, z innymi dalej. W udanym związku dochodzi do akceptacji tego, co było i skupieniu się na tym, co jest. Jeśli będziecie nadmiernie koncentrować się na swoich byłych partnerach lub partnerkach, zabraknie Wam czasu na siebie nawzajem. Nie chodzi natomiast o to, aby pomijać przeszłość lub o niej zapominać – wszystko sprowadza się bowiem do wyciągania wniosków i byciu w teraźniejszości.
Wspieracie siebie nawzajem
Nie ma znaczenia, czy jest to pasja i hobby, czy praca albo życiowe cele – jeśli się kochacie, wspieracie siebie nawzajem we wszystkim. Dotyczy to zarówno rzeczy ważniejszych, jak i tych mniej istotnych. Zwyczajnie zależy Wam, aby ukochana osoba była spełniona i szczęśliwa, rozwijała się oraz osiągała sukcesy, a także spełniała swoje marzenia.
Jesteście na siebie uważni
Dobry i udany związek jest wtedy, kiedy jesteście uważni na siebie oraz swoje potrzeby, i problemy. Nie rozpraszacie się telefonami i telewizorem podczas rozmawiania. Potraficie zauważyć, gdy drugą osobę coś „gryzie” od środka. Dostrzegacie, gdy dzieje się coś zarówno niedobrego, jak i dobrego. Potraficie dojrzeć to, co nie zawsze jest widoczne dla oczu…
Macie wspólne rytuały
Relację buduje wspólne spędzanie czasu i pojawiające się nawyki oraz rytuały. Może być to codzienne przytulanie się po przebudzeniu o poranku, wspólne przygotowywanie śniadania, niedzielny spacer po południu, ciepła kąpiel albo celebrowanie ważnych dat (np. rocznica związku). To wszystko przekłada się na odczuwanie przyjemności, szczęścia, zadowolenia i bliskości w relacji romantycznej.
Dobrze się razem bawicie
Udany związek to nie tylko ciężka praca, ale przede wszystkim świetna zabawa i frajda. Zauważ, że prawdopodobnie spędzasz z partnerem lub partnerką najwięcej czasu spośród wszystkich ludzi, których znasz. Zasypiacie razem, budzicie się obok siebie, razem jecie posiłki, wyjeżdżacie na wakacje i spędzacie czas. Jeśli zatem nie bawicie się ze sobą dobrze i brakuje Wam frajdy, wynikającej z bycia razem, to znak, że warto coś zmienić. Pamiętaj, że udany związek to również spontaniczność i szalone decyzje!
Dobrej relacji romantycznej nie da się sprowadzić do kilku zasad…
To najważniejsze, co chcielibyśmy Ci przekazać: żadne słowa, zasady, reguły i wytyczne nie są w stanie opisać, czym jest dobra relacja romantyczna. Każdy związek jest inny, bo ludzie różnią się ludzie, którzy go tworzą. Być może jesteście takimi osobami, które nie potrzebują mieć wspólnych rytuałów albo mają większą potrzebę samotności i rzadziej spędzają czas razem – to jest w porządku i nie oznacza, że tworzycie „zły” związek!
Wszystkie zasady i wskazówki należy przefiltrować przez własne życie oraz potrzeby. Brak któregokolwiek z powyżej opisanych „sygnałów” nie oznacza, że dzieje się coś złego. Oczywiście, możecie zastanowić się i przedyskutować, dlaczego czegoś nie ma (albo coś jest), ale koniec końców chodzi o to, aby to Wam było dobrze ze sobą i abyście się szczerze oraz bezwarunkowo kochali.
I tego Wam życzymy! :)
Szukaj w Promees
Spodobał Ci się ten artykuł?
Przeczytaj również
06/11/2024
PROMEES i Marta Stawińska: Nowa Kolekcja, Nowa Definicja Zmysłowości
Marta Stawińska, założycielka i główna projektantka marki PROMEES, po raz kolejny zaskoczyła...
Czytaj więcej06/11/2024
Burgund – Najmodniejszy kolor bielizny na sezon jesień-zima 2024/25
Jesień-zima 2024/25 przynosi nam bogatą paletę inspiracji, z których na pierwszy plan wysuwa s...
Czytaj więcej05/08/2024
Międzynarodowy Dzień Bielizny: poznaj szczegóły!
Celebruj swoją kobiecość podczas Międzynarodowego Dnia Bielizny. Przypomnij sobie o swoich potrz...
Czytaj więcejZostań częścią #promees
Pokaż innym swój styl, oznaczając #promees lub @promeeslingerie w swoich social mediach.