BLACK WEEK -35%

KUP TERAZ

Od czego zależy wielkość biustu?

Piersi są największym gruczołem skórnym. Wiedziałyście o tym? Nasz biust skrywa wiele tajemnic, o których nie wiemy lub nie myślimy na co dzień. Przygotowaliśmy dla Was artykuł, w którym zmierzymy się z interesującymi pytaniami i wieloma ciekawostkami. Dzięki temu dowiecie się, od czego zależy wielkość biustu albo do jakiego wieku rosną piersi? Ten artykuł kierujemy do wszystkich kobiet, które chcą lepiej poznać swoje piersi i jeszcze bardziej je pokochać!

od czego zależy wielkość biustu

Budowa biustu, czyli co jest w piersiach?

Choć są z nami każdego dnia, nie wiemy o nich wszystkiego. Patrzymy na nie w lustrze, ale wciąż nie znamy ich wszystkich tajemnic. Piersi są fascynującą częścią ciała, która jest dla wielu kobiet niezwykle ważna. Zwykle jednak patrzy się na wygląd fizyczny, pomijając to, co znajduje się w piersiach.

Budowa biustu nie jest skomplikowana. Kobieca pierś składa się przede wszystkim z gruczołów: płatów i przewodów mlecznych, a także tkanki łącznej, która pełni funkcję podtrzymującą. Płaty dzielą się na gruczoły pęcherzykowe (tzw. zraziki), którym zadaniem jest produkcja pokarmu dla dziecka, czyli mleka. Przewody mleczne wychodzą z każdego gruczołu pęcherzykowego i transportują pokarm aż na zewnątrz brodawki sutkowej. 

budowa biustu

Tkanka tłuszczowa, mięśniowa i włóknista otacza gruczoł piersiowy. Szczególnie istotna jest ilość tkanki tłuszczowej, ponieważ wpływa ona w dużym stopniu na wielkość biustu. Dla budowy i funkcjonowania piersi, bardzo ważne są więzadła Coopera. Jako że są one przyczepione do obojczyka, ich głównym zadaniem jest utrzymywanie biustu w miejscu, co powoduje, że wpływają one na wygląd i kształt piersi. Więzadła Coopera są podatne na uszkodzenia. Między innymi z tego powodu tak ważne jest, aby chronić swój biust podczas aktywności fizycznej za pomocą wysokiej jakości biustonoszy.

Nie będzie to dla Was zaskoczeniem, jeśli powiemy, że piersi są jedną z najwrażliwszych części ciała na dotyk. Dzieje się tak, ponieważ okolice brodawki sutkowej są silnie unerwione.

co jest w piersiach

Etapy rośnięcia biustu – okres dojrzewania u kobiet

Wzrost piersi u nastolatek jest pierwszą, zauważalną oznaką dojrzewania. Aby dobrze przyjrzeć się temu procesowi, a tym samym etapom rozwoju biustu, warto przejść przez poszczególne stadia dojrzewania u dzieci i młodzieży. W tym celu posłużymy się znaną skalą Tannera, która wyróżnia 5 faz dla dziewczyn:

  • Faza 1 – dochodzi do niej jeszcze przed pokwitaniem i charakteryzuje się minimalnym powiększeniem otoczki brodawki sutkowej. W tym okresie dziewczyna rośnie około 5-6 cm w skali roku.
  • Faza 2 – na tym etapie dochodzi do kolejnego powiększenia otoczki brodawki sutkowej, a dziewczyna zaczyna rosnąć szybciej, nawet do 9 cm na rok.
  • Faza 3 – to właśnie tutaj można zauważyć główny etap rośnięcia biustu, ponieważ w tej fazie (około 12 roku życia) dochodzi do uwypuklenia piersi i zarysowania ich konturów. Zazwyczaj w tym okresie zwiększa się ilość owłosienia na ciele.
  • Faza 4 – następuje dalszy rozwój biustu, a także wzrostu dziewczyny.
  • Faza 5 – w ostatnim etapie dochodzi zwykle do spowolnienia tempa wzrostu, a piersi uzyskują dojrzały kształt i docelową wielkość.

etapy rośnięcia biustu

Jak więc widać, pierwszym etapem rośnięcia biustu, jest powiększenie się brodawek sutkowych. W późniejszych fazach dochodzi do rozrostu obszaru wokół piersi, podniesienia się linii biustu, a potem jego pełnego ukształtowania. Piersi rosną natomiast zazwyczaj od 4 do 6 lat.

Nagły wzrost biustu – jaka jest przyczyna?

Gwałtowne i zaskakujące powiększenie się piersi może być spowodowane wieloma czynnikami. Wśród najczęstszych wymienia się: ciążę, zmiany masy ciała, zespół napięcia przedmiesiączkowego lub karmienie piersią. Jak więc widać, wymienione powody są całkiem naturalne.

Pamiętajcie jednak, że przyczyny nagłego wzrost biustu, mogą być również niepokojące. Zalicza się do nich: zapalenie piersi albo zmiany nowotworowe. Rozrost biustu mogą także powodować środki antykoncepcyjne, które opierają się o progesteron lub estrogen. 

Nagły wzrost biustu nie musi oznaczać niczego złego, ale pamiętajcie, że jeśli cokolwiek Was niepokoi, skonsultujcie się ze specjalistą. Zróbcie to dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa!

nagły wzrost biustu

Do jakiego wieku rosną piersi?

Każda kobieta jest inna, a zatem ciężko jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Zwykle jednak piersi zaczynają rosnąć jeszcze przed pierwszą miesiączką. Cały proces trwa natomiast mniej więcej do zakończenia okresu dojrzewania płciowego. Nie można określić dokładnego wieku, ponieważ każda kobieta przechodzi ten okres w inny sposób. Można natomiast przyjąć, że zazwyczaj dzieje się to między 17 a 20 rokiem życia.

Aby trafnie odpowiedzieć na pytanie, do jakiego wieku rosną piersi, trzeba wziąć pod uwagę inne czynniki, w tym ewentualne wahania wagi. Jak już napisaliśmy: biust osiąga swoją „docelową” wielkość mniej więcej po zakończeniu okresu pokwitania, czyli dojrzewania płciowego. Niemniej późniejsze zmiany wagi, mogą przyczynić się do modyfikacji rozmiaru piersi. 

Kiedy tyjemy, zwykle rośnie też biust. Nie jest to jednak zasada, która sprawdza się zawsze, ponieważ każda z kobiet przybiera na wadze w inny sposób. W tym aspekcie ogromną rolę odgrywają kwestie genetyczne i hormonalne. W konsekwencji część kobiet może mieć tendencję do tycia, widocznego głównie w dolnych partiach ciała (np. na biodrach), a druga część kobiet – w górnych partiach ciała (np. ramiona, biust). Ta sama zasada obowiązuje, także w przypadku chudnięcia i redukcji masy ciała.

do jakiego wieku rosną piersi

Od czego zależy wielkość biustu?

Wielkość biustu jest uwarunkowana przede wszystkim przez czynniki genetyczne i hormonalne. Inaczej mówiąc: jeśli żeńska część Twoich przodków miała duże piersi, istnieje spore prawdopodobieństwo, że Ty również „odziedziczysz” podobny rozmiar. 

W przypadku hormonów sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W dużym uproszczeniu jednak, jajniki wytwarzają estrogeny, nazywane „żeńskimi hormonami płciowymi”. Te estrogeny przyczyniają się bezpośrednio do odkładania tłuszczu w piersiach, co przekłada się na ich rozmiar. Ponadto na wielkość biustu wpływają również hormony tarczycy.

co wpływa na wielkość piersi

Oprócz czynników genetycznych i hormonalnych, rozmiar piersi zależy także od budowy ciała, diety, stylu życia, stanu zdrowia czy właściwej pielęgnacji. Zauważcie, że typowym zjawiskiem podczas odchudzania się i spadku masy ciała, jest zmniejszenie się biustu. Dochodzi do tego, ponieważ następuje redukcja tkanki tłuszczowej, która znajduje się także w piersiach.

Wielkość biustu zależy również od wieku, fazy cyklu miesiączkowego, w którym się znajdujemy, a także ewentualnej ciąży. Jak widać, czynników jest całkiem sporo, a niektóre z nich (np. genetyczne) są poza naszą kontrolą. Ktoś mógłby rzecz: „Taka nasza uroda!” i prawdopodobnie miałby w tym dużo racji.

jak pokochać swoje piersi

Pokochajcie swoje piersi!

Kochane Kobiety! Wiemy, że niektóre z Was mogą spoglądać na swoje piersi i myśleć: „Chciałabym, żeby były większe!” albo „Chcę, żeby były mniejsze!”. Rozumiemy, że może pragnęłybyście mieć inny rozmiar biustu. Pamiętajcie jednak, że Wasze piersi są piękne takie, jakie są, a ich rozmiar nie wpływa na to, jakimi jesteście kobietami. Każda z Was jest wyjątkowa i mamy nadzieję, że prędzej czy później pokochacie swój biust. Dbajcie o niego!

Nasze bestsellery

Przeczytaj również

06/11/2024

PROMEES i Marta Stawińska: Nowa Kolekcja, Nowa Definicja Zmysłowości

Marta Stawińska, założycielka i główna projektantka marki PROMEES, po raz kolejny zaskoczyła...

Czytaj więcej

06/11/2024

Burgund – Najmodniejszy kolor bielizny na sezon jesień-zima 2024/25

Jesień-zima 2024/25 przynosi nam bogatą paletę inspiracji, z których na pierwszy plan wysuwa s...

Czytaj więcej

05/08/2024

Międzynarodowy Dzień Bielizny: poznaj szczegóły!

Celebruj swoją kobiecość podczas Międzynarodowego Dnia Bielizny. Przypomnij sobie o swoich potrz...

Czytaj więcej

Zostań częścią #promees

Pokaż innym swój styl, oznaczając #promees lub @promeeslingerie w swoich social mediach.

Sign in with Google