Aromantyczność: poznaj najważniejsze informacje!
Aromantyczność to pojęcie stosunkowo obce dla większości społeczeństwa. W rezultacie niektóre osoby, które określają w ten sposób swoją orientację romantyczną, często czują się niezrozumiane. Poza tym posiadanie wiedzy na temat aromantyczności, zwiększa samoświadomość i pozwala lepiej rozumieć siebie oraz swoje potrzeby, które mogą być inne niż większej części społeczeństwa. Jako że naszym celem jest nie tylko dostarczanie przyjemności i ekskluzywności poprzez seksowną bieliznę, ale również dzielenie się wiedzą, dziś chcemy porozmawiać z Wami właśnie o aromantyczności.
Czym jest aromantyczność?
Zacznijmy od definicji, która pomoże Wam lepiej zrozumieć ten termin. Aromantyczność jest orientacją romantyczną, w której osoba nie czuje pociągu romantycznego (lub odczuwa go w bardzo niewielkim stopniu, lub w bardzo nielicznych sytuacjach) i nie ma pragnienia wchodzenia w relacje romantyczne. Dla takiej osoby relacja romantyczna nie jest czymś atrakcyjnym, co z pewnością odróżnia ją od innych orientacji romantycznych (np. heteroromantyczność, homoromantyczność, biromantyczność).
Warto jednak podkreślić, że aromantyczność nie wyklucza bliskich relacji i osób wokół siebie. Nie ma bowiem żadnych przeszkód, aby prowadzić satysfakcjonujące życie społeczne oraz seksualne. Omawiana orientacja dotyczy bowiem wyłącznie relacji romantycznych i braku potrzeby ich zawierania z innymi osobami.
Jak łatwo możecie się domyślić, osoby aromantyczne muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami i nieporozumieniami społecznymi. W naszej kulturze utarło się bowiem, że każda osoba pragnie, potrzebuje i chce mieć partnera lub partnerkę w sensie romantycznym. Wystarczy przyjrzeć się scenariuszom filmowym, fabule książek czy po prostu posłuchać ludzi dookoła. Wiele osób aromantycznych nierzadko spotyka się z komentarzami i uwagami typu: „Mogłabyś znaleźć już sobie męża!” albo „Na co czekasz? Poszukaj sobie jakiejś dziewczyny!”. Tego typu słowa najczęściej wynikają z niewiedzy na temat aromantyczności.
Właśnie dlatego tak istotne jest, aby zwiększać społeczną świadomość na temat innych orientacji romantycznych i nie tylko. Poza tym trzeba wskazywać na akceptację i zrozumienie, że każdy człowiek jest inny i ma prawo do różnorodności, która wykracza poza to, co sugeruje „mądrość ogółu społeczeństwa”, będąca nierzadko zbiorem krzywdzących stereotypów i fałszywych przekonań.
Jaka jest różnica między aromantycznością a aseksualnością?
Zdarza się, że osoby aromantyczne są mylone z osobami aseksualnymi. Warto więc wyjaśnić, że aseksualność dotyczy całkowitego lub częściowego nieodczuwania pociągu seksualnego wobec innych osób. Takie osoby zwykle nie postrzegają innych ludzi w kategoriach seksualnych.
Osoba aromantyczna może natomiast odczuwać pociąg seksualny, ale nie pragnie angażowania się w relacje, które opierają się na uczuciach romantycznych. Taka osoba może postrzegać inne osoby jako atrakcyjne seksualnie czy odczuwać pożądanie, pobudzenie lub napięcie seksualne. W parze z seksualnością nie idzie natomiast zakochanie czy romantyzm.
Musimy jednak pamiętać, że aromantyczność nie wyklucza aseksualności. Osoby, które identyfikują się z tymi orientacjami, nie odczuwają (lub czują go w małym stopniu) zatem ani pociągu seksualnego, ani romantycznego wobec innych ludzi.
Kiedy można pomylić aromantyczność z niechęcią do tworzenia związków?
Należy bardzo ostrożnie podchodzić do określania swojej orientacji romantycznej. Zdarza się bowiem, że niektóre osoby mylą aromantyczność ze swoją niechęcią do tworzenia związków lub świadomym wyborem o byciu singlem albo singielką. Mówienie: „Nienawidzę związków” albo „Nie chcę mieć męża”, nie jest jednoznaczne z aromantycznością. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć wiele innych czynników i dogłębnie pochylić się nad przyczyną takiego podejścia oraz przekonania.
Aromantyczność oznacza bowiem brak pociągu, chęci i potrzeby wchodzenia w relacje romantyczne. Z kolei niektóre osoby nie chcą tego robić lub czują niechęć ze względu na przeszłe doświadczenia życiowe (np. złamane serce) czy problemy natury emocjonalnej i psychicznej (np. lęk przed bliskością). W tego typu sytuacjach warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty, którego wsparcie pomaga w zrozumieniu własnych emocji, przepracowaniu krzywdzących doświadczeń i poradzeniu sobie z problemami. Ponadto wiele młodych osób jeszcze nie spotkało człowieka, który wywołałby w nich silne uczucia romantyczne.
Oczywiście, powyższe informacje nie oznaczają, że należy lekceważyć ani bagatelizować osoby, które określają się jako aromantyczne. Nigdy nie wolno tego robić, bo osoba, która twierdzi, iż jest aromantyczna, w rzeczywistości może mieć taką orientację. W takim przypadku warto poświęcić czas, aby zrozumieć swoje emocje i uczucia. Bliscy takiego człowieka powinni natomiast wysłuchać jego potrzeb i pragnień, a następnie zaakceptować jego różnorodność. Trzeba bowiem pamiętać, że aromantyczność nie jest problemem albo zaburzeniem, tylko naturalną częścią ludzkiego życia, która wymaga rozpoznania i zrozumienia dla dobra codziennego funkcjonowania i doświadczania.
Z czego wynika aromantyczność?
Do tej pory nikt nie określił jednoznacznych przyczyn występowania aromantyczności. Możemy więc jedynie domyślać się, że taka orientacja wynika z uwarunkowań genetycznych, biologicznych, hormonalnych lub neurologicznych. Poza tym wpływ mogą mieć także doświadczenia życiowe, wzorce kulturowe i środowisko społeczne. Jest to jednak bardzo ogólne wyjaśnienie, które w większym stopniu tłumaczy ludzką różnorodność w zakresie potrzeb, pragnień i doświadczeń, aniżeli samą orientację, jaką jest aromantyczność.
Czy osoby aromantyczne mogą być w związku?
To jedno z najczęstszych pytań, które pojawia się wśród osób, próbujących zrozumieć aromantyczność. Odpowiedź jest bardzo prosta: osoby z taką orientacją bardzo często tworzą udane, szczęśliwe i satysfakcjonujące związki. Nie są to jednak związki romantyczne, które możemy znać z filmów, książek czy własnego otoczenia, ale bardziej przypominają one związki platoniczne, określane również czasami queer-platonicznymi.
Ich istota opiera się na fundamencie przyjaźni, który scala relację i buduje jej zaufanie oraz intymność. Jednak oprócz tego w związku queer-platonicznym mogą również występować elementy romantyczne lub seksualne. W rezultacie taka relacja nie jest w pełni romantyczna, przyjacielska czy seksualna, ale stanowi relację będącą pomiędzy przyjaźnią a związkiem romantycznym.
Podobnie jak w każdej bliskiej relacji – przyjacielskiej, romantycznej czy queer-platonicznej – bardzo istotne jest komunikowanie swoich potrzeb i uczuć, a następnie rozmawianie o nich. Jest to bowiem podstawowa zasada tworzenia udanych i satysfakcjonujących relacji. Tylko w ten sposób możemy poznać drugą osobę, a następnie wspólnie zbudować szczęśliwy związek.
Szanujmy różnorodność innych ludzi!
Na zakończenie chcemy jeszcze raz przypomnieć o wzajemnym poszanowaniu różnorodności drugiego człowieka. Każdy z nas jest inny i wszyscy się od siebie różnimy, dlatego tak istotne jest, abyśmy potrafili rozumieć i akceptować fakt, że ludzie są wyjątkowi właśnie dlatego, że są inni. Mamy nadzieję, że nasz krótki tekst o aromantyczności pomoże Wam w zrozumieniu tej orientacji romantycznej: u siebie, swoich bliskich lub pozostałych ludzi.
Szukaj w Promees
Najnowsze wpisy
Spodobał Ci się ten artykuł?
Przeczytaj również
19/02/2025
Top 5 modeli bielizny, które pokocha każda kobieta – idealne na Dzień Kobiet
Top 5 modeli bielizny, które pokocha każda kobieta – idealne na Dzień Kobiet Dzień Kobiet to ...
Czytaj więcej19/02/2025
Bielizna jako prezent na Dzień Kobiet – dlaczego to doskonały wybór?
Bielizna jako prezent na Dzień Kobiet – dlaczego to doskonały wybór? Dzień Kobiet to wyjąt...
Czytaj więcej19/02/2025
Jaką bieliznę podarować na Dzień Kobiet? Elegancki i zmysłowy przewodnik prezentowy
Dzień Kobiet to idealny moment, aby sprawić ukochanej wyjątkowy prezent. Jeśli szukasz czegoś, ...
Czytaj więcejZostań częścią #promees
Pokaż innym swój styl, oznaczając #promees lub @promeeslingerie w swoich social mediach.